Temen zob
Ko zobje odmrejo potemnijo. Včasih so polnilne paste, s katerimi zapremo koreninski kanal, vsebovala srebro, ki je močno zabarvalo cel
Zobni absces je žep gnoja, ki nastane zaradi bakterijske okužbe v tkivih okoli zob. Gre za resno zdravstveno težavo, ki prizadene zobe in sosednje čeljustno tkivo, spremljata pa jo oteklina in vnetje.
Razvije se zaradi bakterijske okužbe, ki je običajno povezana z napredovalim kariesom, boleznimi dlesni ali poškodbami zob. Nezdravljen zobni absces lahko povzroči resne zaplete, zato zahteva takojšnjo pozornost zobozdravnika.
Razvoj zobnega abscesa je povezan s strukturo zoba:
Okužba nastane, ko bakterije skozi sklenino in dentin prodrejo v pulpo. Do tega pride zaradi nezdravljenega kariesa ali poškodb, ki bakterijam omogočijo dostop do notranjosti zoba. Ko bakterije dosežejo pulpo, lahko pride do vnetja (pulpitis). Če se vnetje ne zdravi, lahko povzroči odmiranje živcev in tkiva v zobu, kar ustvari idealne pogoje za nadaljnje širjenje okužbe na okoliške strukture – dlesen, kosti in čeljust.
Zobni absces lahko nastane tudi zaradi okužbe dlesni. V tem primeru bakterije prodrejo v obzobne žepe, ki nastanejo zaradi bolezni dlesni ali drugih težav. Te okužbe običajno prizadenejo odrasle in so lahko povezane s parodontalnimi boleznimi.
Glede na vzrok in lokacijo nastanka poznamo:
Zaradi vseh teh vzrokov je zelo pomembno, da se že ob zgodnjih znakih težav (bolečina, oteklina ali občutljivost) takoj posvetujete z zobozdravnikom.
Zobni absces ni zgolj lokaliziran problem, temveč lahko povzroči resne zdravstvene zaplete, če se ne zdravi pravočasno. Okužba se lahko razširi na čeljust, vrat in celo v krvni obtok, kar lahko privede do sepse, ki je življenjsko nevarno stanje!
Poleg tega lahko nezdravljen absces povzroči:
Nekateri zapleti so še posebej resni in zahtevajo nujno medicinsko obravnavo:
Ob prvih znakih zobnega abscesa je zato nujno, da poiščete zobozdravstveno oskrbo, saj se tveganja za resne zdravstvene posledice z odlašanjem znatno povečajo.
Zdravljenje zobnega abscesa zahteva hitro in strokovno ukrepanje. Prvi korak je obisk zobozdravnika, saj abscesa ni mogoče pozdraviti doma.
Zobozdravnik bo najprej ocenil stanje in se odločil za najboljši pristop k zdravljenju. Običajno to vključuje:
Ob zdravljenju je običajno potrebna tudi podpora antibiotikov in protibolečinskih sredstev. Antibiotike se predpiše za preprečevanje širjenja okužbe, še posebej če je okužba že prizadela sosednja tkiva ali se razširila v krvni obtok, protibolečinska sredstva pa pacientu lajšajo bolečine, dokler zdravljenje ne začne delovati.
Ohranjanje dobre ustne higiene in redni zobozdravstveni pregledi so najboljša preventiva za preprečevanje nastanka zobnega abscesa. Ob morebitnem pojavu simptomov pa nikar ne odlašajte z iskanjem pomoči, saj gre za resno stanje, ki zahteva takojšnjo obravnavo.
Ko zobje odmrejo potemnijo. Včasih so polnilne paste, s katerimi zapremo koreninski kanal, vsebovala srebro, ki je močno zabarvalo cel
Diamant zobozdravstveni center Afte, znane tudi kot razjede ustne sluznice, so pogosta težava, ki prizadene približno 20% populacije in povzroča
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana
Ordinacija Celje
Ordinacija Ljubljana
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana