Kaj je bruksizem in kako ga zdraviti?
Diamant zobozdravstveni center Bruksizem je stanje, pri katerem posameznik nezavedno stiska ali škrta z zobmi. Najpogosteje se pojavlja ponoči med
Ste kdaj opazili, da se vaši zobje zdijo daljši, kot so bili nekoč, ali pa občutili neprijetno občutljivost ob uživanju vročih ali hladnih napitkov? To so lahko prvi znaki umika dlesni, težave, ki jo številni spregledajo, dokler ni že zelo napredovala. Čeprav umik dlesni na prvi pogled morda deluje zgolj kot estetska nevšečnost, je v resnici resen opozorilni znak o zdravju vaše ustne votline. Brez ustrezne oskrbe se namreč lahko razvijejo hujše težave, ki lahko vodijo tudi do izgube zob.
Umik dlesni nastane, ko se dlesni zaradi različnih dejavnikov umaknejo s svoje naravne pozicije in pri tem razkrijejo zobne korenine. To stanje ni le estetski problem – izpostavljene korenine so bolj občutljive, dovzetne za poškodbe in tudi za karies.
Najpogostejši vzrok umika dlesni so parodontalne bolezni, bakterijske okužbe, ki uničujejo tkiva in kosti, ki podpirajo zobe. Poleg tega lahko k umiku prispevajo tudi drugi dejavniki – nepravilna ustna higiena, uporaba trdih zobnih ščetk, kajenje, staranje in celo genetika. Včasih je težava tako subtilna, da jo ljudje opazijo šele, ko že povzroči občutno škodo.
Kot že omenjeno, so eden izmed glavnih krivcev za umik dlesni parodontalne bolezni, ki jih povzročajo bakterijske okužbe. Te okužbe ne vplivajo zgolj na dlesni, ampak tudi na kost, ki podpira zobe, kar lahko vodi do resnih posledic.
Vendar pa bolezni dlesni niso edini razlog za to težavo. Velikokrat se težava pojavi zaradi neustrezne ustne higiene, zlasti agresivnega ščetkanja z zobnimi ščetkami s trdimi ščetinami.
Čeprav se zdi, da bolj intenzivno ščetkanje pomeni boljšo čistočo, lahko to dejansko poškoduje dlesni in povzroči njihov umik. Enako velja za neustrezno čiščenje zobnih oblog – če se te nabirajo, lahko povzročijo vnetje dlesni in sčasoma tudi njihov umik.
Še en ključni dejavnik je kajenje. Poleg tega, da vpliva na celotno zdravje, kajenje slabša krvni obtok v dlesnih, kar zmanjšuje njihovo sposobnost obnavljanja.
K umiku dlesni lahko prispeva tudi genetika, saj so nekateri posamezniki bolj nagnjeni k težavam z dlesnimi navkljub dobri skrbi za ustno higieno. Dodaten dejavnik je staranje, ki oslabi tkiva v ustni votlin in tako lahko vpliva na nastanek umika dlesni.
Umik dlesni pogosto ostane neopažen vse dokler ne doseže naprednejših faz. Eden od prvih znakov je občutljivost zob, ki se običajno pojavi pri uživanju hladne, vroče ali sladke hrane in pijače. Prav tako lahko opazite, da so vaši zobje videti daljši kot običajno – to je posledica umika dlesni, ki razkrije večji del zobne površine.
Eden od značilnih znakov, ki jih spremlja povečano tveganje za poškodbe in karies na teh območjih, je tudi izpostavljenost zobnih korenin. Dlesni, ki se umikajo, so tudi pogosto vnete, pordele ali celo krvaveče, zlasti ob ščetkanju ali uporabi zobne nitke.
Če opazite katerega koli od teh simptomov, je zelo pomembno, da se čim prej posvetujete z zobozdravnikom.
Dobra novica je, da lahko umik dlesni v večini primerov preprečimo z ustrezno nego in zdravimi navadami:
Če se umik dlesni kljub vsem prizadevanjem pojavi, je na voljo več možnosti zdravljenja. Neinvazivni pristopi vključujejo globinsko čiščenje in glajenje zobnih korenin, kar odstrani obloge in zmanjša vnetje. V naprednejših primerih so potrebni kirurški posegi oziroma presaditev dlesni, kjer se zdravo tkivo presadi na poškodovano območje.
Zdravljenje lahko poteka tudi s pomočjo regenerativnih materialov, ki spodbujajo rast tkiv in pomagajo obnoviti naravno strukturo dlesni ter preprečiti nadaljnje težave.
Z obiskom zobozdravnika ne odlašajte, če opazite prve znake umika dlesni, torej občutljivost, podaljšan videz zob ali krvavenje dlesni. Nezdravljen umik lahko vodi do resnejših težav – do izgube zob in kronične bolečine.
Zdrave dlesni so ključ do lepega nasmeha in dobrega počutja. Z nekaj preprostimi navadami in dosledno ustno higieno lahko preprečite umik dlesni ter ohranite zdravje svojih zob!
Diamant zobozdravstveni center Bruksizem je stanje, pri katerem posameznik nezavedno stiska ali škrta z zobmi. Najpogosteje se pojavlja ponoči med
Skoraj 75% ljudi ima strah pred zobozdravnikom. Nekateri imajo slabe izkušnje iz preteklosti, nekateri pa sploh ne. Pogosto se strah
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana
Ordinacija Celje
Ordinacija Ljubljana
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana