Zobni kamen in čiščenje zobnega kamna
Zobni kamen, ki lahko nastane na in pod dlesnijo, je mineralizirana oblika zobnih oblog in predstavlja večje tveganje za razvoj
Bruksizem je stanje, pri katerem posameznik nezavedno stiska ali škrta z zobmi. Najpogosteje se pojavlja ponoči med spanjem, lahko pa tudi podnevi. Čeprav se pogosto ne zavedamo, da imamo bruksizem, lahko vodi do resnih zdravstvenih posledic – do obrabe zob, bolečin v čeljustnem sklepu in glavoboli.
Bruksizem je nehoteno stiskanje ali škripanje z zobmi, ki lahko prizadene ljudi vseh starosti. Ločimo nočni bruksizem, ki se pojavlja med spanjem, in dnevni bruksizem, pri katerem je stres eden najpogostejših sprožilcev.
To stanje je velikokrat povezano s psihološkimi dejavniki (stres, anksioznost, jeza), lahko pa je tudi posledica fizičnih težav – nepravilni ugriz, ortodontske nepravilnosti ali izguba zob.
Velikokrat stanje najprej opazijo partnerji, ki sredi noči opazijo oziroma slišijo škrtanje zob.
Zdravljenje stanja je odvisno od vzroka in resnosti stanja, osnovni cilj zdravljenja pa je zmanjšanje škrtanja z zobmi, lajšanje bolečine in preprečevanje nadaljnje poškodbe zob.
Prvi korak je zagotovo obisk zobozdravnika, ki bo ocenil stanje zob in ugotovil, ali gre za bruksizem. Po potrebi bo predlagal dodatna testiranja (monitoring spanja), da bi natančno opredelil vzroke, zato pa vam priporočal prilagojene nočne ščitnike ali opornice za zobe, ki pomagajo zaščititi zobe pred obrabo in zmanjšati napetost v čeljustnih mišicah.
Poleg tega so pomembne tehnike sproščanja, denimo meditacija, vedenjska terapija in metode za obvladovanje stresa, ki ciljajo na psihološke vzroke bruksizma. V težjih primerih se za sprostitev čeljustnih mišic ali zdravljenje motenj spanja, povezanih z bruksizmom, lahko uporabi tudi botoks. Za ublažitev bolečin in izboljšanje gibljivosti čeljusti pa so učinkovite tudi fizioterapevtske vaje.
Pri zdravljenju pa igra ključno vlogo sprememba življenjskega sloga. Priporoča se zmanjšanje vnosa kofeina, alkohola in stimulansov ter vzpostavitev boljših spalnih navad, ki podpirajo kakovosten spanec.
Preventiva je bistvenega pomena za dolgoročno obvladovanje tega stanja. Pacienti lahko že veliko naredijo z ustreznim upravljanjem s stresom in vzpostavitvijo dobrih spalnih navad (spalna rutina in izogibanjem stimulansom pred nočnim počitkom).
Zanemariti ne smemo tudi vpliva prehrane, saj živila, bogata z magnezijem in kalcijem, prispevajo k sprostitvi mišic in zdravju zob, največ pa lahko posameznik naredi z rednimi zobozdravstvenimi pregledi, pri katerih se lahko zgodnje znake bruksizma pravočasno odkrije ter s tem prepreči dolgoročne posledice.
Bruksizem zahteva celovit pristop tako k zdravljenju kot pri preprečevanju. Z natančno diagnozo, ustrezno terapijo in preprostimi spremembami v vsakdanjem življenju pa se lahko tveganje za dolgotrajne posledice občutno zmanjša. Ne odlašajte in pravočasno obiščite zobozdravnika, saj zgodnja obravnava ne ohranja le zdravja zob, temveč prispeva tudi k vašemu splošnemu dobremu počutju.
Zobni kamen, ki lahko nastane na in pod dlesnijo, je mineralizirana oblika zobnih oblog in predstavlja večje tveganje za razvoj
Diamant zobozdravstveni center Dandanes ima vsaka zdrava oseba z zdravim zobozdravstvenim stanjem v ustni votlini 28–32 zob, ki so genetsko zasnovani
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana
Ordinacija Celje
Ordinacija Ljubljana
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana