Totalna proteza – vse, kar morate vedeti!
Diamant zobozdravstveni center Totalna proteza je snemno protetični nadomestek za izgubljene zobe, kot tudi resorbirane čeljustne grebene, ki se uporablja
Totalna zobna proteza je vrsta snemnoprotetičnega izdelka, ki se izvede v primeru popolne brezzobosti. To je vrsta protetičnega izdelka, ki ga bolnik lahko sam odstrani iz ust in pravilno očisti. Rekonstruira izgubljene zobe in tkiva v naravno estetsko in funkcionalno enoto z namenom izboljšanja ustnega zdravja in kakovosti življenja pacienta. Omogoča povrnitev izgubljene funkcije žvečenja, izboljšan govor in izboljšano estetiko obraza – še posebej spodnje tretjine obraza.
Pacienti (in zobozdravniki) se običajno odločijo za možnost totalne zobne proteze v primerih, ko je prišlo do izgube vseh zob v čeljusti ter posledično do večje izgube čeljustne kosti in tkiva. Naloga proteze je nadomestiti vse te pomanjkljivosti in po drugi strani zagotoviti pacientu varnost, estetiko in funkcijo.
Če pacient nima dovolj čeljustne kosti za namestitev vsadka, ima hujše zdravstveno stanje, ki ne dopušča oralnokirurških posegov, ali slabše finančne zmožnosti, potem je totalna proteza metoda izbire za pacientovo protetično rehabilitacijo.
Najpogosteje je izdelana iz akrilata (posebna vrsta plastike/umetne smole), sestavlja pa jo baza proteze, v katero so nameščeni umetni zobje.
Baza proteze je del, ki se prilega čeljustnemu grebenu in se oprijema sluznice čeljusti ter zagotavlja stabilnost (retencijo). Izdelana je v barvi, ki se ujema z barvo sluznice pacienta, ter nadomešča izgubljena mehka tkiva in čeljustni greben (del čeljusti, v katerem so bili prej nameščeni naravni zobje). Umetni zobje se vgradijo v bazo, po obliki in barvi pa poskušajo čim bolj zvesto nadomestiti pacientove naravne zobe. Barva in oblika zob se določita skupaj s tehnikom v skladu s pacientovimi željami, tako da je vsaka zobna proteza prilagojena željam pacienta.
Če se pacient odloči za izdelavo totalne zobne proteze, ga je treba opozoriti, da gre za snemni izdelek, ki ni trajno stabiliziran v ustih. Stabilnost je odvisna od neposrednega oprijemanja sluznice čeljusti z doseganjem negativnega tlaka/vakuuma in od obstoječe višine/širine preostale čeljustne kosti. Poudariti je treba, da je zgornja totalna proteza veliko večja in stabilnejša od spodnje, ker pokriva celotno nebo.
Postopek izdelave totalne zobne proteze je dokaj kratek in preprost ter traja največ mesec dni. Pri prvem pregledu se ugotovi, ali je za pacienta indicirana proteza ter kakšne so njegove želje glede barve in oblike umetnih zob, ter se vzameta začetni odtis in ugriz, tako da bo imel zobotehnik vpogled v stanje ustne votline in čeljustne kosti.
Naslednji korak je izdelava protetičnega modela in več pomerjanj, na katerih se proteza dodatno individualizira s pacientom, nato pa sledi končna izdelava proteze. Ob vstavitvi totalne proteze pacient dobi navodila, kako očistiti, namestiti in odstraniti protezo. Ko pacient prejme protezo, se obvezno preveri njeno prileganje in po potrebi naredi morebitne korekcije. Hkrati se priporoča ponovna kontrola in po potrebi dodatne korekcije v roku enega meseca po vstavitvi, še posebej, če je to pacientova prva takšna proteza.
Ko se proteza namesti na sluznico čeljustne kosti, lahko včasih na določenih mestih nekoliko pritiska, kar lahko povzroči rdečico in/ali ranice v ustih. Korekcije so običajno minimalne in ne vzamejo veliko časa. Zaradi postopne fiziološke (naravne) resorpcije kosti pod protezo sčasoma pride do izgube stabilnosti in odstopanja proteze, ki ju povzroči zev med protezo in čeljustjo. V tem primeru je protezo treba popraviti in podložiti, da ji povrnemo stabilnost.
Čiščenje zobne proteze je preprosto, po vsakem obroku jo je treba oprati z zobno ščetko in pasto ter jo vsaj enkrat na dan potopiti v kozarec z raztopljenim sredstvom za dezinfekcijo in dobro izprati. Na ta način se izognemo morebitnemu bakterijskemu vnetju sluznice v ustni votlini ob stiku s protezo in nalaganju glivic, zlasti Candide albicans, ki je sicer običajen del ustne flore zdrave osebe.
Preberite tudi: Totalna proteza – vse, kar morate vedeti!
Strokovni direktor Zobozdravstva Diamant, je izkušen zobozdravnik z več kot 10 let izkušenj na področju zobozdravstva, specializiran za implantologijo in oralno kirurgijo.
Diamant zobozdravstveni center Totalna proteza je snemno protetični nadomestek za izgubljene zobe, kot tudi resorbirane čeljustne grebene, ki se uporablja
Ko se staramo, se lahko naši zobje malce obrabijo, odkrhnejo ali zabarvajo. Poleg tega mnogi med nami trpijo zaradi rahlih
Vrhunska oprema, znanje, najboljši materiali, delo brez bolečin, predanost ter poštenost.
To je naš recept za zadovoljne paciente.
Jure Robič, dr. dent. med., MSc
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana
Ordinacija Celje
Ordinacija Ljubljana
Vrhunska oprema, znanje, najboljši materiali, delo brez bolečin, predanost ter poštenost.
To je naš recept za zadovoljne paciente.
Jure Robič, dr. dent. med., MSc
Ordinacija Celje
Opekarniška c. 1, 3000 Celje
Ordinacija Ljubljana
Dunajska cesta 154, v pritličju Austria Trend hotela, 1000 Ljubljana